fouladyazdfcbanner

پرداخت منصفانه، جایگزینی برای یکسان سازی بازنشستگی روز جدید

علی اصغری عابستانی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکید بر لزوم اجرای اصلاح پارامترها در صندوق اجتماعی می گوید: وقتی می گوییم حق مستمری باید 5 سال گذشته باشد نه دو سال گذشته. . دلیلش این است که ما می خواهیم از شر فساد بزرگی که الان 2 سال است در این مدل وجود دارد خلاص شویم. مردم 28 سال در همین سطح حقوق می گیرند، بعد در 2 سال گذشته موقعیت غیرواقعی می گیرند، حقوق بالایی می گیرند و بعد این حقوق بالا را برای سال ها در صندوق بار می کنند. عنابستانی در ادامه تاکید کرد: با اجرای همسان سازی می توان از مشکل کاهش حقوق بازنشستگان جلوگیری کرد. وی گفت: در بحث افزایش میانگین حقوق از 2 سال به 5 سال به این موضوع اشاره کردیم که باید به گونه ای اجرا شود که حقوق بازنشستگان حداقل 90 درصد در زمان شروع به کار باشد. یعنی بحث برابری که بازنشستگان به دنبال آن هستند.»

«علیرضا حیدری کارشناس مسائل تامین اجتماعی درباره صحبت های این نماینده مجلس و همچنین تغییر مبنای حساب بازنشستگی چنین گفت: مثالی می زنم، تصور کنید در صندوق سپرده گذاری کرده اید. بانک.اگر به شما بگویند در دو سال آخر سپرده به شما پاداشی برابر با مدت سپرده گذاری خود بر اساس دو سال گذشته دریافت می کنید، چه می کنید؟ در دو سال گذشته همین اتفاق در تامین اجتماعی می افتد یعنی بر اساس دو سال آخر بیمه حقوق می گیرید، فرقی نمی کند که فرد در 28 سال گذشته چه درآمدی داده است، زیرا دو سال گذشته را می گیرند. برای تعیین حقوق بازنشستگی در نظر گرفته شود خب مشخص است که از آنجایی که دو سال گذشته مبنا است بیمه گذاران مانند قاعده پس انداز که به شما گفتم عمل می کنند یعنی سعی می کنند درآمد حق بیمه خود را تا حد امکان افزایش دهند.

وی ادامه داد: این یک اتفاق طبیعی است و نیاز به محاسبات پیچیده ندارد و سازش به هر قیمتی انجام می شود. این یک ظرفیت قانونی است که البته ذاتاً می تواند باعث فساد شود، اما قانونگذار در زمانی این قانون را نوشته که میزان تورم آنچنان بالا نبوده است. وقتی درآمد اسمی امسال ما نسبت به سال گذشته 40 درصد افزایش پیدا می کند، طبیعی است که میانگین اسمی بیمه گذاران دو سال اخیر نیز افزایش پیدا کند.

این کارشناس تامین اجتماعی تاکید کرد: زمانی که این قانون را نوشتند تصور می کردند که نرخ تورم تک رقمی و کم رقم می شود. در آن شرایط، مبنا قرار دادن میانگین دو سال گذشته کار سختی نبود، اما وقتی تورم تا این حد بالا می رود، طبیعی است که فرد در دو سال اخیر تا حد امکان درآمد خود را افزایش دهد.

عابستانی: وقتی می گوییم حقوق بازنشستگی به جای دو سال گذشته باید 5 سال گذشته باشد، دلیلش این است که می خواهیم از فساد عظیمی که الان در این مدل 2 ساله رخ می دهد جلوگیری کنیم.

سیستم کلی پرداخت حق بیمه باید تغییر کند

در چنین شرایطی چه باید کرد؟ حیدری در پاسخ به این سوال می گوید: سیستم امتیازی و تعداد کل پرداختی های حق بیمه باید تغییر کند، یعنی اگر فردی در مدت بیمه بیشتر پرداخت کند از مزایای بیشتری برخوردار می شود و اگر میزان پرداختی بیمه باشد. در این مدت کمتر بود، کمتر دریافت خواهد کرد. در واقع مبنای تعیین مستمری دو سال آخر نیست، بلکه مدت زمان بیمه است.

وی گفت: این مدل سیستم پرداخت حق بیمه را به سمت درآمد واقعی سوق می دهد. اگر فردی بداند که پرداخت حق بیمه در زمان بازنشستگی بر حقوق بازنشستگی تأثیر می گذارد، سعی می کند از همان سال اول حق بیمه واقعی یا درآمد واقعی را اعلام کند. در این شرایط عدالت بیمه برقرار می شود و هرکس پول بیشتری داده و کمک بیشتری کرده باشد از مزایای بهتری برخوردار خواهد شد.

تمرکز مجلس بر حقوق اسمی است نه درآمد واقعی

این کارشناس مسائل تامین اجتماعی درباره مبنای پرداخت بیمه در 5 سال گذشته گفت: این موضوع باید بر اساس شاخص مشخصی محاسبه شود. بدون شک بیمه بر اساس درآمد اسمی 5 سال گذشته با توجه به افزایش نرخ تورم مستمری را کاهش می دهد. باید موضوع را بر اساس شاخص حداقل دستمزد بررسی کنیم، یعنی مثلاً هر درآمدی که در 5 سال گذشته از پرداخت حق بیمه کسر شده است، آن را بر حداقل دستمزد همان سال تقسیم کنیم، ضریب، و ضرایب را اضافه کنید با هم نه اعداد ضریب تاثیر مخربی بر مستمری ندارد. مثلاً اگر میانگین ضرایب 5 سال گذشته یک و نیم برابر حداقل دستمزد باشد، در سالی که می خواهند مستمری تعیین کنند، حداقل دستمزد را نگاه کنند و یک و نیم برابر تعیین کنند. . بازنشستگی

حیدری: متوسط ​​پرداخت اسمی 5 سال گذشته باعث کاهش مستمری می شود. با توجه به اینکه نرخ تورم در این چند سال به شدت افزایش یافته است، این امر منجر به کاهش شدید میزان مستمری ها خواهد شد.

حیدری گفت: در مجلس گفته شد که مستمری های اسمی 5 سال گذشته را جمع آوری می کنیم که باعث کاهش مستمری می شود. کل درآمد 5 سال گذشته و گرفتن معدل از آن اشتباه و به ضرر پرداخت کنندگان بیمه است. با توجه به اینکه نرخ تورم در این چند سال به شدت افزایش یافته است، کاهش قابل توجهی در میزان مستمری به دنبال خواهد داشت.

وی افزود: در این طرح همچنین گفتند که پس از دریافت میانگین حقوق 5 سال گذشته پرداخت کننده بیمه، میانگین افزایش حقوق سه سال اخیر را نیز در نظر گرفته و به عدد حاصل از دریافتی اضافه می کنیم. درآمد. میانگین حقوق 5 سال و مبنای حقوق بازنشستگی. آنها محاسبه کردند و متوجه شدند که این منجر به کاهش میزان مستمری می شود که بر اساس پرداخت های بیمه طی دو سال گذشته بوده است. این کارشناس تامین اجتماعی تصریح کرد: این لایحه علاوه بر کاهش مستمری ها تبعات دیگری نیز دارد. اگر فردی به دلایلی بیکار باشد و به صندوق بیمه بیکاری بپیوندد و از طریق این صندوق برای بازنشستگی اقدام کند و یا بین سال های آخر کار چندین سال فاصله باشد، مستمری فرد به شدت کاهش می یابد. . این ملاحظات در فرمول ارائه شده توسط مجلس وجود ندارد و برای کارگران به شدت مضر است.

حیدری در پاسخ به این سوال که آیا می توان با همسان سازی مشکل کاهش مستمری ها را حل کرد، گفت: وقتی پرداخت عادلانه باشد نیازی به تناسب نیست. از تناسب برای جبران قدرت خرید از دست رفته استفاده می شود، اما وقتی بر اساس آنچه که یک فرد استحقاق آن را دارد پرداخت می کنیم، دیگر تناسب لازم نیست. در واقع، نمایندگان می خواهند یک عقب ماندگی مزمن در فرمول ایجاد کنند و سپس در مقطعی دوباره آن را به روز کنند و آن عقب ماندگی را جبران کنند. اگر بر اساس نیاز و عدالت حقوق بگیریم و حقوق بازنشستگی هر سال بر اساس نظام دستمزد و قوانین افزایش یابد، دیگر نیازی به آن نداریم.

Aria Coffey

مجری کل کارشناس موسیقی. الکل گیک لاعلاج ایجاد کننده. علاقه مندان به زامبی ها

تماس با ما